Home » Yardım » Doğal Gazın Turuncu Yanması
Doğal gazın Turuncu Yanması

Doğal Gazın Turuncu Yanması

Doğal Gazın Turuncu Yanması
Doğal gazın turuncu yanması; Isıtma sistemlerinde, kombilerde ve ocaklarda yanan ateşin rengi doğal gaz dolaşımıyla ilgili bilgi verici niteliktedir.

Ateşin mavi yanması her şeyin yolunda olduğunu, doğal gazın ısı ve pişirme sistemlerine ulaşması gereken miktarda doğru bir şekilde ulaştığını gösterir.

Ancak ateş farklı renklerde yanıyorsa dikkat edilmesi gereken durumlar var demektir. Ateş mavi değil de başka bir renkte yanıyorsa, cihazın kullanımı durdurulmalı, gaz vanası kapatılmalı ve hemen kombi-soba tamiri konusunda uzman bir Kombi Servisi ekip çağrılmalıdır. Ateşin mavi yanmaması doğal gaz sirkülasyonunda ciddi bir sorun olduğunu gösterir ve bu durumda yapılması gereken tek şey uzman yardımı almaktır. Aksi takdirde hayati tehlike taşıyan durumlar dahi ortaya çıkabilir.

Dikkat!

Doğal gazın alev rengi mavidir.
Turuncu-Mavi-Kırmızı alev oksijen azaldığından dolayı eksik yanma işaretidir ve ortamda zehirli Karbonmonoksit oluşur. Karbonmonoksit solunması halinde 2 dakika içinde yaşamsal faaliyeti sona erdirir.
Dolayısıyla havalandırma menfezlerini asla kapatmayın.

Eğer ateş turuncu yanıyorsa, bu durum ilk olarak cihaza yeterli gazın ulaşmadığını gösterir. Bu durumda öncelikle dairedeki veya binadaki doğal gaz sistemleri kontrol edilmelidir. Borulardaki tıkanıklıklar gazın cihaza ulaşmasını engelliyor olabilir. Ateşin turuncu yandığı görülüyorsa derhâl cihaz kapatılmalı, dairenin gazı vanadan kesilmeli ve cihazın kullanma kılavuzunda durumla ilgili talimatlara göz atılmalıdır.

Ateşin turuncu yanması, sıradan bir arıza durumu değildir.
Sistemlerdeki tıkanıklık sebebiyle cihaza ulaşan gaz oranında azalma olabileceği gibi, gaz kaçağı da olabilir. Gaz kaçağı gerçekleşirken her zaman koku almak mümkün olmayabilir ve farkında olunmayan bu durum daha tehlikeli olabilir. Doğal gaz turuncu yanıyor ve sistemlerde gazın cihaza erişmesini engelleyecek bir tıkanıklık görünmüyorsa derhâl cihaz kapatılmalı ve bir kombi bakımı ekibi çağırılmalıdır.

Doğal gazın turuncu yanması aynı zamanda ortamdaki oksijenin azaldığını da gösterir. Ortamda yeterli oksijen bulunmazsa doğal gaz sızıntısı can kaybına dâhi sebep olabilir. Ayrıca gaz kaçağı olduğu takdirde ortamdaki oksijen doğal olarak azalacaktır.

Böyle durumlarda doğal gaz sobası, kombi veya ocak kapatılmalı, gaz akışı durdurulmalı ve ortam havalandırılmalıdır. Ayrıca böyle bir olaydan sonra sağlık kontrolü yaptırmak da faydalı olacaktır. Bununla birlikte gaz kaçağının devam etmemesi için cihaza ve dairedeki gaz sistemlerine bakım yapılması gerekir. Borulardaki en ufak bir aşınma veya sıkışma bile gaz kaçağına sebep olabilmektedir bu yüzden ısınma cihazları ve sistemleri sık sık kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.

Yeterince bakım yapılmayan cihazların gaz kaçağına sebep olması mümkündür. Çünkü bu cihazlar geniş ısıtma sistemlerine ve su sistemlerine bağlı olarak, yoğun bir performansla çalışırlar. Bu durum hem cihazın iç parçalarında hem de bağlı olduğu sistemlerde ve bu sistemlerle iletim sağlayan borularda çeşitli aşınmalara yol açabilir. Dikkat edilmeyen bir gaz sıkışması bile gaz kaçağına sebep olabilir.

Doğal gaz turuncu yanıyor ise bu normalde görülmeyecek cinsten bir arıza durumu olduğunun işaretidir. Elbette öncelikle cihazın kullanma kılavuzuna bakılmalıdır ancak kullanıcının çabası tek başına gaz kaçağını engellemek için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden turuncu ateş görüldüğünde kombi tamiri servisi konusunda uzman bir ekibe başvurarak cihazda ve ısıtma sistemlerinde bakım yaptırmak gerekecektir.

(Visited 347 times, 1 visits today)
, , , , ,

RSS Doğal Gaz Dönüşüm

  • Doğalgaz Faturasını Düşürmenin 10 Yolu
    Havalar iyice soğumaya başladı. Haliyle ısınma maliyetleri de artıyor. Alacağınız küçük önlemler ile bütçenize büyük faydalar sağlayabilirsiniz. Basit ipuçlarıyla doğalgaz faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Kombi deyip geçmeyin. Yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre yüzde 35’e varan oranda tasarruf sağlıyor. Ayrıca oda termostatları ile gece 1 derece azaltılan sıcaklık yüzde 6’lık tasarrufa bedel… İşte […]
  • Evlerde kullanılan kombilerde yeni dönem başlıyor
    Evlerde kullanılan kombilerde yeni dönem başlıyor Önümüzdeki dönemde yoğuşmalı kombilerin kullanılması zorunlu olacak. Bu modellerin seçilmesi tüketicilerin aylık doğalgaz faturasında ortalama yüzde 30 tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor. Baymak CEO’su Ender Çolak, “Konutların yıllık 4.5 milyar dolar gaz tüketimi var. Yoğuşmalı modellere geçilmesiyle sağlanacak yüzde 25-35 arası verimlilik sayesinde her yıl 1.5 milyar dolar gaza daha […]
  • Doğal gaz Tesisatı
    Doğal gaz Tesisatı Evsel ve küçük tüketimli ticari tesislerde, doğalgazın kullanımına yönelik olarak oluşturulacak tesisatların ;tasarımı, yapımı, kontrolü, işletmeye alınması ve işletmeye alınmasından sonra yapılabilecek ilave ve tadilatları kapsar. Doğalgaz Ve Isı Sistemleri; Servis kutusundan itibaren Isıtma (kombi,kazan, soba, radyant ısıtıcı v.s ), ticari tesis için doğalgaz tesisatı (fırın,ocak, kuzine , döner ocağı ,buhar tesisatı […]

Popular Posts