Home » Yardım » Doğal gaz kaçağı var ne yapmalıyım?
Doğal gaz kaçağı

Doğal gaz kaçağı var ne yapmalıyım?

Doğal gaz kaçağı var ne yapmalıyım?
Doğal gaz kullanımının ülkemizde giderek artması ile birlikte sadece doğal gazın avantajlarından değil zararlarından ve meydana getireceği kayıplardan ve sorunlardan da bahsedilmeye başlandı. Doğal gaz ile ilgili evinizde veya iş yerinizde yaşayacağınız en önemli sıkıntılardan birisi de doğal gaz kaçağıdır. Evinizde doğal gaz kaçağı olduğunu ise mümkün olduğunca ağırlıklı olarak kokudan anlarsınız. Ağır bir çürük sarımsak kokusu ya da gaz kokusu alıyorsanız:

Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey tüm doğal gaz vanalarını kapatmanızdır.

Aynı şekilde sadece doğal gaz vanalarını değil doğal gaz ile çalışan tüm cihazlarınızı da tamamen kapatmanız gerekmektedir.
Daha sonra ise yapmanız gereken diğer şey de hemen ortamın hızlı bir şekilde havalanmasını sağmaktır. Bunun için de mümkün olduğunca tüm kapı ve pencereleri açarak ortamın daha hızlı havalanmasını sağlayabilirsiniz. Doğal gazın ortamdan daha hızlı gitmesi için ise süpürge yardımı ile yani el süpürgesi ile süpürerek daha hızlı ortamdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

✓ Doğal gazın ana vanasını kapattığınızdan emin olmalısınız.
✓ Doğal gazın en büyük düşmanından birisi de elektriktir. Kesinlikle doğal gaz kaçağı gibi bir durum var ise asla elektrik ile ilgili hiçbir işlem yapmayınız ve kesinlikle hiçbir elektrikli cihazı çalıştırmayınız.
✓ Aynı şekilde gazın alev almasını hızlandıracak sigara, çakmak veya buna benzer alevli şeylerden de uzak durunuz ve kullanmayınız.
✓ Ve doğal gaz arızası için de kesinlikle evin içinde bir telefon görüşmesi yapmayınız. Hemen evden çıkarak dışarıda bir telefon görüşmesi yaparak arızayı bildirebilirsiniz.
✓ Doğal acil hattı için 187 numarasını arayabilirsiniz. Eğer buraya ulaşamama durumunuz var ise o zaman itfaiyeyi 110 acil hattından arayarak ihbarlarınızı iletebilirsiniz.
✓ Evde kıvılcım yaratabilecek hiçbir şeyi kullanmayınız. Kapı zili ve telefonlar da bunların içinde yer almaktadır.
✓ Özellikle gaz olan mekândan hemen çıkmaya gayret gösterin ya da alanı hızlı bir şekilde havalandırın.
✓ Kesinlikle doğal gaz arızalarına kendi başınıza herhangi bir şekilde müdahale etmeyiniz.
✓ Eğer cihazlarınızdan dolayı bir gaz sorunu yaşıyorsanız gaz tahliye edildikten sonra bile kesinlikle cihazı kullanmayınız ve servise gönderiniz.

Apartman boşluğunda gaz kokusu duyarsanız ne yapmalısınız?
✓ Öncelikli olarak apartmanın havalanmasını sağlayan kapı ve tüm pencereleri hızlı bir şekilde açarak ortamın havalanmasını sağlamalısınız.
✓ Ardından da binanızın girişinde bulunan doğal gazın ana vanasını kapatmalısınız.
✓ Yine tüm bu işlemleri yaparken alev meydana getirecek sigara, çakmak veya ateş gibi şeylerden de uzak durmanız gerekmektedir.
✓ Eğer bina içinde elektrikli bir cihaz çalışıyor ise hemen cihazları kapatınız.
✓ Komşularınızı uyarmak için kesinlikle kapı zillerini basmayınız ve asansörü de kullanmayınız.
✓ Kaçak ihbarını yapmak için bina içinde kesinlikle telefon da kullanmayınız.
✓ Son olarak da doğal gaz acil ihbar hattını arayınız. (187)

Binaların dışında gaz kokusu duyarsanız ne yapmalısınız?
✓ Öncelikli olarak bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda herhangi bir şey yapmadan ilk olarak doğal gaz acil hattını aramalısınız.(187)
✓ Mekânda bulunan diğer kişileri gaz kaçağı konusunda uyararak oradan uzaklaşmalarını sağlamalısınız.
✓ Eğer elektrik bağlantısı olan bir dış mekânda kaçak var ise hemen elektrik bağlantısının kesilmesini sağlamalısınız.
✓ Aynı şekilde trafik akışını da bu konuda uyararak gerekiyorsa trafik polisine de haber vermelisiniz.

Gaz kullanım güvenliğinde dikkat edilecek hususlar
✓ Gaz kaçağının olmaması için özellikle gaz ile çalışan cihazların sağlam olmasına yani bozuk olmamasına dikkat etmelisiniz.
✓ Aynı şekilde en önemli konulardan birisi de gaz tesisatının da oldukça sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir.
✓ Ve doğal gazlı olan yerlerde elektrik tesisatında topraklama olmasının oldukça önemli olduğunu da belirtmek isteriz.

Doğal Gaz Dönüşüm .com sitesi olarak doğal gaz kaçağı ile ilgili herhangi bir acil durumda ne yapmanız yönünde detaylı bilgi alabileceğiniz bu sayfayı oluşturduk. Aynı şekilde doğal gaz kaçağında nasıl davranmanız yönünde teknik bilgilere mutlaka 187 Doğal gaz ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

(Visited 112 times, 1 visits today)
, , , , , , , , , ,

RSS Doğal Gaz Dönüşüm

  • Doğalgaz Faturasını Düşürmenin 10 Yolu
    Havalar iyice soğumaya başladı. Haliyle ısınma maliyetleri de artıyor. Alacağınız küçük önlemler ile bütçenize büyük faydalar sağlayabilirsiniz. Basit ipuçlarıyla doğalgaz faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Kombi deyip geçmeyin. Yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre yüzde 35’e varan oranda tasarruf sağlıyor. Ayrıca oda termostatları ile gece 1 derece azaltılan sıcaklık yüzde 6’lık tasarrufa bedel… İşte […]
  • Evlerde kullanılan kombilerde yeni dönem başlıyor
    Evlerde kullanılan kombilerde yeni dönem başlıyor Önümüzdeki dönemde yoğuşmalı kombilerin kullanılması zorunlu olacak. Bu modellerin seçilmesi tüketicilerin aylık doğalgaz faturasında ortalama yüzde 30 tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor. Baymak CEO’su Ender Çolak, “Konutların yıllık 4.5 milyar dolar gaz tüketimi var. Yoğuşmalı modellere geçilmesiyle sağlanacak yüzde 25-35 arası verimlilik sayesinde her yıl 1.5 milyar dolar gaza daha […]
  • Doğal gaz Tesisatı
    Doğal gaz Tesisatı Evsel ve küçük tüketimli ticari tesislerde, doğalgazın kullanımına yönelik olarak oluşturulacak tesisatların ;tasarımı, yapımı, kontrolü, işletmeye alınması ve işletmeye alınmasından sonra yapılabilecek ilave ve tadilatları kapsar. Doğalgaz Ve Isı Sistemleri; Servis kutusundan itibaren Isıtma (kombi,kazan, soba, radyant ısıtıcı v.s ), ticari tesis için doğalgaz tesisatı (fırın,ocak, kuzine , döner ocağı ,buhar tesisatı […]

Popular Posts