187 Karbonmonoksit zehirlenmesi

karbonmonoksit zehirlenmesi

BACA GAZI (KARBONMONOKSİT) ZEHİRLENMESİ DURUMUNDA NE YAPMALISINIZ?
Doğalgaz oluşabilecek doğalgaz kaçaklarına karşı daha kolay hissedilebilmesi için çürük sarımsak kokusunu andıran bir koku maddesiyle kokulandırılmıştır.
Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal 187 Doğalgaz Acil Hattını aramaları gerekir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanaların kapatılması, pencerelerin açılması, emniyet açısından alınması gereken ilk önlemlerdir. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.

187 Doğalgaz Acil hattı doğalgaz ile ilgili, acil olarak cevap verilmesi gereken daire içinde koku, gaz yokluğu, binada koku gibi acil durumlarda doğalgaz hizmeti alan müşterilerimizin 7gün 24 saat arayabileceği İGDAŞ’ın özel servis hizmetidir. Aşağıda tip ve açıklamaları verilen ihbar durumlarında ne yapmanız gerektiği adım adım belirtilmiştir.

Doğalgaz zehirsiz bir gazdır. Verimli yanmanın sağlanamadığı cihaz ve baca sorunları sebebiyle ortamlarda oluşan karbon monoksit zehirlenmelere sebep olur. Karbon monoksit miktarının tehlikeli oranlara ulaşması, ortama sürekli temiz hava akışının sağlanamaması sebebiyle oksijen oranının düşük kalması zehirlenmeye neden olur. Zehirlenme vücut üzerinde etkisini; kusma, baş dönmesi, halsizlik, şuursuz hareketler ve benzeri şekillerde gösterir.
Bu gibi durumlarda;

BACA GAZI (KARBONMONOKSİT) ZEHİRLENMESİ DURUMUNDA NE YAPMALISINIZ?
✔ Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız, temiz havayı teneffüs edebileceğiniz açık alana çıkınız,
✔ Ana vanayı kapatınız.
✔ Etrafınızdakilerden yardım talep ederek, sağlık durumunuzu değerlendiriniz,
✔ Gerektiğinde öncelikte sağlık kuruluşlarına başvurunuz.
✔ İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattı’nı arayınız.

ADS
5/5 - (1 vote)
(Visited 469 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment