187 – Yangın için alınacak önlemler

doğal gaz yangın

YANGINLARDA HANGİ ÖNLEMLERİ ALMALISINIZ?
Doğal gaz oluşabilecek doğal gaz kaçaklarına karşı daha kolay hissedilebilmesi için çürük sarımsak kokusunu andıran bir koku maddesiyle kokulandırılmıştır.
Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal 187 Doğal gaz Acil Hattını aramaları gerekir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğal gaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanaların kapatılması, pencerelerin açılması, emniyet açısından alınması gereken ilk önlemlerdir. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.

187 Doğal gaz Acil hattı doğal gaz ile ilgili, acil olarak cevap verilmesi gereken daire içinde koku, gaz yokluğu, binada koku gibi acil durumlarda doğal gaz hizmeti alan müşterilerimizin 7gün 24 saat arayabileceği İGDAŞ’ın özel servis hizmetidir. Aşağıda tip ve açıklamaları verilen ihbar durumlarında ne yapmanız gerektiği adım adım belirtilmiştir.

YANGINLARDA HANGİ ÖNLEMLERİ ALMALISINIZ?
✔ Yangın durumunda yere yakın (emekleme sureti ile) hareket ediniz. Zehirli gazlar ve duman öncelikle tavana yakın yerlerde toplanır. Mümkün ise ağzınızı ve burnunuzu ıslak bir bezle kapatınız. Mümkün olduğu kadar çabuk ÇIKIŞ -EXİT’ lerden binayı terk ediniz. Bir poşet önceden dolduracağınız hava binayı terk edene kadar gerekli oksijeni sağlayabilir.

Bunu da oku :  187 Karbonmonoksit zehirlenmesi

✔ Asansörleri asla kullanmayınız.

✔ Kapılara dokunmadan önce elinizin tersi ile sıcak olup olmadığını kontrol ediniz. Arkasında alev olma ihtimaline karşı kapıyı daima yavaş ve dikkatlice açınız. Kapı sıcak ise asla açmayınız. Ortama girecek oksijen nedeniyle ani bir parlamaya yol açabilirsiniz. Başka çıkış yolu deneyiniz.

✔ Bina dışına çıkar çıkmaz güvenli bir bölgeye giderek eksik arkadaşlarınızı kontrol ediniz ve asla binaya geri dönmeyiniz.

✔ Binada mahsur kaldıysanız, pencereden beyaz bir kumaş sarkıtınız. Bunun evrensel anlamı o bölmede kurtarılmayı bekleyen insanlar olduğudur. Ortam dumanla doluyorsa lavabo deliklerinden bir süre daha temiz hava alabilirsiniz. İmkanınız varsa bulunduğunuz bölmenin kapısını içeriden devamlı ıslatmanız yangının o bölüme hiç ulaşmadan gitmesini sağlayabilir.

✔ Doğal gaz yangını hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra yangını söndürmektir. Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir. Bu arada, gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir maddelerin, yanan gazdan yayılan ısıyı absorbe ederek tutuşmasını önlemek için mümkünse uzaklaştırılması veya çevresi su ile soğutularak korunması gerekmektedir. Eğer akan gazı kesecek vanayı kapamak için, yangının söndürülmesi mutlaka gerekiyorsa, çok kısa bir sürede gaz alevleri söndürülerek vana kapatılmalıdır.

Bunu da oku :  Doğal Gazın Turuncu Yanması

✔ Gaz alevleri karbondioksitli ya da diğer tip söndürücülerle söndürüldüğünde, yanmamış gaz akmaya devam ederse, çok büyük bir olasılıkla, havayla patlayıcı bir karışım yaparak herhangi bir tutuşma kaynağına eriştiğinde patlamaya neden olur. Bu patlama ise gazın yanmasından oluşabilecek zarardan çok daha fazla bir zarar meydana getirebilir. Bu nedenle öncelikle gaz akışının kesilmesine büyük önem gösterilmelidir.

5/5 - (8 votes)
(Visited 19 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment